Hned na začátku prosince jsme se dali do pečení vánočních perníků a to proto, že jsme je opět chtěli prodávat na již tradičním prodeji na tzv.Barevných vánocích na Krajském úřadu v Jihlavě. Takže se v domově válelo, vykrajovalo, mašlovalo, zdobilo a balilo.Dělali jsme perníková srdce zdobená i nezdobená, panáčky a panenky, perníkové kočky a perníkové knoflíky. Na posledním snímku už vidíte náš prodejní stánek v Jihlavě, kde jsme s perníky prodávali i švestková povidla, která jsme také v domově na podzim dělali.
Publikováno 9.1. 9:52
Letos jsme v domově na začátku prosince přivítali opět Mikuláše, anděla a čerta. Plánujeme ale velkou změnu. Příště už necháme stát čerta opravdu venku. Čerta u nás netřeba.
Publikováno 9.1. 8:47
Zde máte ukázku dvou věnců z letoštní adventní a vánoční výzdoby z rukou naší paní terapeutky. Jeden klasický adventní, druhý jen tak vánoční.
Publikováno 9.1. 8:32
Na podzim letošního roku tomu bylo 30. let, kdy byl v budově bývalé školy obce Břevnice otevřen Domov pro seniory. Rozhodli jsme se toto výročí 8. října náležitě oslavit a jako drink na přípitek jsme zvolili jablečný mošt, který jsme vyráběli přímo na zahradě domova z jablek z našich jabloní. Jablek se letos opravdu urodilo a tak jsme využili nabídky pomoci od klientů a zaměstnanců z Fokusu Vysočina a z Chráněného bydlení v Ledči nad Sázavou. První z nich nám přijeli pomoci "sundat" jablka ze stromů a druzí už pomáhali při práci na moštování. Bez nich bychom to vlastními silami nezvládli, protože jsme díky úrodě namoštovali přes 200 litrů výborného moštu a jablka na stromech ještě zbyla. Děkujeme moc za pomoc! V rámci tohoto dne jsme vyhlásili den otevřených dveří a prodej čerstvého jablečného moštu. Návštěvníků přišlo hodně a nejen o mošt byl velký zájem. Současně jsme totiž nabízeli k ochutnání doma škvařené sádlo, moravské koláče, domácí paštiku a u nás pečený bůček. S přípravou občerstvení nám pomohly naše paní kuchařky a návštěvníci si všechny dobroty pochvalovali. Příští rok to zkusíme s prodejem moštu zopakovat. Uvidíme, jaká bude úroda jablek.
Publikováno 18.12.2013 16:08
Nedílnou součástí života některých našich obyvatel jsou bohoslužby. Na konci září to byla mše, kterou sloužil pan farář Václav Pavlosek z Církve starokatolické.
Publikováno 18.12.2013 15:47
V druhé polovině září přijel za obyvateli již tradičně pan Karel Šedivý s Hašlerovými písničkami. Během vystoupení se nejen zpívalo, ale obyvatelé mohli slyšet i příběhy ze života pana Hašlera. Největším hitem byla opět píseň Ta naše písnička česká. Ta je tak hezká, tak hezká...
Publikováno 18.12.2013 15:42
V září jsme se v domově začali připravovat na zimu. V prosinci totiž vyrážíme na tradiční prodej výrobků z našeho zařízení. Tentokrát jsme se rozhodli prodávát švestková povidla a tak se loupalo a loupalo.
Publikováno 18.12.2013 15:35
Tuto krásnou kobylku "ulovil" jeden z obyvatel domova v září 2013 přímo na zahradě domova. Kobylka byla dlouhá cca 8 -10 cm. Pěkný kousek...
Publikováno 18.12.2013 15:28
Září je ideální měsíc ke vzpomínkám na odcházející léto. Se vzpomínkami na něj přijela do domova za obyvateli paní Lipenská z Krajské knihovny Vysočiny. Společně se mluvilo o žních, dožínkách, sklizni chmele, jarmarcích, letních pranostikách, poutích, výrobě piva, svátcích světců a pečení chleba a perníků. Paní Lipenská s sebou přivezla i recept na bezinkový med, medovníčky a žebráckou polévku. Zde je na ni recept:
3l vody, 200g chleba, sůl, kmín, 1 litr kysané smetany (mléka), 1 cibule, 40g másla, 1 vejce Starší tvrdý chléb rozlámeme a dáme vařit do osolené vody s kmínem. Pak polévku přededíme a prolisujeme, zamícháme do ní vejce, přidáme máslo, mléko a přisolíme. Nakonec přidáme osmaženou cibulku. Pokud to na vás nebude moc chudé, tak ji zkuste!
Publikováno 9.9.2013 11:41
|
||
Hned na začátku září jsme vyrazili s obyvateli do lesa na houby, protože jsme měli zprávy, že rostou! Zajeli jsme do lesa hned nad Břevnicí a ve formaci rojnice procházeli les. Vyplatilo se, během chvilky jsme jich našli opravdu dost. Pravé hříbky, babky, podzemky, bedlu, růžovky, pančáky,klouzky. Příští týden jdeme zase!
Publikováno 5.9.2013 17:31
I o prázdninách dojížděl za obyvateli domova pan farář Zahálka z České Bělé. Na konci července sloužil mši svatou s připomínkou na svatou Annu, která byla babičkou Ježíše Krista. V závěru bohoslužby udělil pan farář všem obyvatelům svátost nemocných.
Publikováno 5.9.2013 17:01
V červenci a srpnu jsme si užili tepla vskutku dost. Našim obyvatelům a ani personálu domova moc nesvědčilo, zato zahradě prospívalo. Díky častému zalévání jsme tak mohli vidět rozkvetlý záhon, ale i zrající úrodu rajčat, okurek a dýní.
Publikováno 5.9.2013 16:43
Na začátku července přilétal nad Břevnici opět čáp, který vyhlížel hlavně rybí sádky, které jsou přímo v Břevnici . Přemýšlíme, že bychom mu na vršku bývalé sirény, která je v zahradě domova, udělali základ hnízda, kdyby si chtěl u nás příští rok založit rodinu. Jen doufáme, že majitelé sádek se na nás nebudou zlobit...
Publikováno 5.9.2013 16:26
Několik dnů po získání certifikátu Vážka jsme prožili další radost. Obyvatele domova navštívily děti z Mateřské školy v Olešné. Zpívaly lidové písničky, zarecitovaly básničky a dokonce zahrály i divadlo. Po vystoupení pak pobývali obyvatelé společně s dětmi na zahradě domova a děti využily naše dětské hřiště a příležitost nakrmit ovce.
Publikováno 2.7.2013 13:23
Na konci měsíce června získal Domov se zvláštním režimem v Břevnici certifikát Vážka, který uděluje Česká alzheimerovská společnost zařízením, která poskytují kvalitní péči lidem se syndromem demence. Jsme teprve druhým zařízením v Kraji Vysočina, které tento certifikát obdrželo. Domov byl pro tento certifikát hodnocen v několika oblastech, a to např. zdravotní péče, spolupráce s rodinou, bezpečnost obyvatel, výživa a hydratace obyvatel, první dojem při vstupu do zařízení, důstojnost obyvatel, individualizovaná péče, aktivity obyvatel, počet a kvalifikace personálu, architektonické řešení a vybavení zařízení apod. Součástí hodnocení je v neposlední řadě i tzv. grandmother´s test, při kterém si sami auditoři odpovídají na otázku: "Dali byste do tohoto zařízení svoji maminku nebo babičku?" Na tuto otázku jsme dostali od všech auditorek kladnou odpověď a velmi si toho vážíme.
Publikováno 2.7.2013 12:01
Chtěli bychom Vám, kterých se nějak v osobním životě dotýká nebo Vás jen zajímá téma Alzheimerovy choroby doporučit tři knihy. První dvě jsou určené dětem.
Kniha Kouzelný magnetofon je příběh o tom, jak rosteme. Je spíše pro děti předškolního věku a díky ní můžete děti informovat o tom, jak mohou pomoci svým prarodičům, kteří trpí Alzheimerovou chorobou. Knihu si můžete půjčit u nás v domově nebo si ji objednat na stránkách České alzheimerovské společnosti: www.alzheimer.cz
Další kniha pro děti má název Lentilka pro dědu Edu a vypráví o tom, jak harmonické soužití několika generací jedné rodiny narušuje pouze jedno - velká zapomnětlivost dědy Edy. Začala nenápadně, ovšem časem se zjistí, že dědeček trpí Alzheimerovou chorobou. Děti si na pozadí vyprávění uvědomí, že takový problém existuje, nebo ho dokonce už možná znají ze svého okolí. Vyprávění dětem pomáhá v nahlížení na tuto nemoc a v umění s takto nemocnými lidmi jednat a mít je rád. Knihu napsala Ivona Březinová a vydalo ji nakladatelství Albatros.
Třetí kniha je psaná pro dospělé čtenáře a jmenuje se Ještě jsem to já. Kniha je příběhem života Alice Howlandové, která je uznávanou profesorkou kognitivní psychologie na Harvardu, má tři dospělé děti a úspěšného manžela, také známeho vědce. Zničehonic se však u ní začne projevovat nezvyklá zapomnětlivost a chvilkové ztráty orientace a do jejího života vstoupí diagnóza časné formy Alzheimerovy choroby. Knihu napsala Lisa Genova, vydalo ji nakladatelství Práh a také je k půjčení přímo v domově.
Publikováno 24.6.2013 10:13
V pátek 21. června se dopoledne v domově vzpomínalo na Cyrila a Medoděje. Ti přijeli na Velkou Moravu na pozvání kníže Rostislava, aby vedli bohoslužby v slovanské řeči a položili tak základy vlastní církve na Velké Moravě. Rostislav doslova napsal: "Náš lid se zřekl pohanství a drží se křesťanského zákona. Nemáme však takového učitele, který by tuto víru vyložil v našem jazyce". Cyril a Metoděj zde pracovali s velkými úspěchy, protože vedli kázání a vyučování Písma ve staroslověnštině. Získali široké lidové vrstvy láskou pro křesťanskou víru a mimoto učinili slovanský jazyk jazykem bohosluženým a spisovným. Náš národ měl první ze všech ostatních středoevropských a západoevropských národů svou národní literatutu, tatímco u jiných národů byly knihy psány v latinském jazyce a byly tudíž pro lidové vrstvy nesrozumitelné a bezvýznamné.
Publikováno 21.6.2013 11:25
Horké červnové dny doléhají nejen na obyvatele a personál domova, ale i na našeho psa Leona. Jeho pohybová aktivita je v tyto dny minimální, což vzhledem k jeho předchozím častým útěkům mimo zahradu docela vítáme.
Publikováno 19.6.2013 14:04
I když nemáme pole s mákem nebo třešeň plnou plodů, přesto jsme do dolní části zahrady postavili strašáka (jménem František), a to proto, že strašák prostě na vesnici taky patří. A co se týká pole máku nebo jiných choulostivých plodin, tak co není, může být...
Publikováno 19.6.2013 11:40
Začátek června byl radostný nejen pro obyvatele, ale i pro našeho psa Leona. Do domova totiž přijela fenka samojeda jménem Jiskra. Za obyvateli dojíždí Jiskra se svojí majitelkou paní Průšovou pravidelně, a to v rámci canisterapie. Tentokrát se mohl k Jiskře přiblížit i náš Leon, ale Jiskra si bezpečnou vzdálenost stále hlídala vrčením. Oba dva (Leon i Jiskra) ale podávali paní Průšové za dobroty pac a stavěli se na zadní.
Publikováno 19.6.2013 11:35
Po červnovém období dešťů jsme v domově osázeli vysoké truhlíky, a to bylinkami a jahodami. Jestli se to podaří, tak ještě zasadíme cherry rajčata. Pokud vás zajímá, co máme v bylinkovém truhlíku, tak je to: máta, saturejka, oregano, šalvěj, pažitka, bazalka, tymián, petrželka a stévia.
Publikováno 19.6.2013 11:34
Na konci května přijel za obyvateli sloužit mši svatou pan farář Zahálka z České Bělé.
Publikováno 19.6.2013 11:29
V pátek 24. května přijela vyprávět o známých místech na Vysočině s léčivými prameny a poutních místech se starobylými stromy, paní Lipenská z Krajské knihovny Vysočiny. Obyvatelé domova tak mohli slyšet například o Jemnici, Jiřicích u Humpolce, lázních Petrkov nebo o poutní studánce u Svaté Anny. Právě k tomuto poutnímu místu se váže několik pověstí. Jedna vypráví o slepém koni, kterého sedlák přivedl, aby se napil a vyválel v bažinaté jámě plné léčivé vody a kůň prozřel. Ke Svaté Anně jezdí každoročně naši obyvatele v létě na pouť, kde se společně účastníme mše svaté.
Publikováno 19.6.2013 11:26
V polovině května přijela v rámci canisterapie za obyvateli fenka samojeda Jiskra se svojí majitelkou paní Průšovou. Dobrot od obyvatel snědla požehnaně a podávala za to packu.
Publikováno 23.5.2013 17:47
Kdykoli se na hřišti u domova objeví dítě, máme z toho velkou radost, protože je to pro nás potvrzení toho, že postavit hřiště pro děti u domova pro seniory nebyl úplně bláznivý nápad... Tentokrát přijel za svojí prababičkou Josífek a přivezl si i svůj bagr.
Publikováno 23.5.2013 17:11
Slunečné počasí se střídá s deštěm a tak ne vždycky jde pobývat na zahradě domova. Minulý týden si především obyvatelky krátily čas pečením štrůdlu. Recept byl klasický, jen do jablek se přidávaly rozinky a těsto bylo listové. Upeklo se 10 nohavic!
Publikováno 13.5.2013 9:34
Protože naši obyvatele už delší dobu neslyšeli "živou" hudbu, pozvali jsme v půlce dubna z Pohledu u Havlčíkova Brodu paní Evu Petrovou a paní Marii Štěpánovou, aby zahrály na akordeony. Hráli se jen lidové písničky, protože právě ty mají obyvatelé nejraději. Našli se i odvážlivci k tanci.
Publikováno 13.5.2013 9:22
Jaro je v plném proudu. Hezké počasí vytahuje obyvatele ven na zahradu třeba na procházku s naším psem Leonem, ale jaro se projevuje i jinak. Na zahradě a v květináčích se začínají objevovat květiny, za Leonem chodí další psí kamarádka od sousedů a v salaši se probudil ježek, který tam zřejmě v slámě přezimoval.
Publikováno 10.5.2013 11:30
30. dubna jsme se tradičně společně sešli, abychom na zahradě domova zapálili oheň. Pálení čarodějnic je nám na hony vzdálené, zato opékaní špekáčků velmi blízké. Tentokrát byly vynikající, musíme se našich kuchařek zeptat, odkud že špekáčky byly :o)
Publikováno 10.5.2013 10:57
Na začátku dubna jela sociální pracovnice domova společně se zdravotní sestrou do Mateřské školy v Dolní Krupé. Chtěli jsme dětem oplatit jejich loňskou návštěvu, kdy přijeli k nám do domova zazpívat obyvatelům lidové písničky. My jsme jeli za dětmi s vyprávěním o babičkách a dědečcích, které často něco bolí, něco je trápí a zapomínají. Děti byly velmi spontánní a díky tomu se setkání velmi vydařilo. Jako dárek jsme dětem přivezli knihu od Ivony Březinové - Lentilka pro dědu Edu, která vypráví o tom, jak prakticky projevovat lásku člověku s Alzheimerovou chorobou.
Publikováno 10.5.2013 9:45
Před začátkem jara přijela za naším psem Leonem jeho malá kamarádka Tequila a Leon byl šťastnej. V domově se tak ten den proháněli už dva psi...
Publikováno 9.5.2013 15:10
Třetí týden v březnu přijela obyvatelům domova vyprávět o velikonocích paní Lipenská z Krajské knihovny Vysočiny. Obyvatelé si tak mohli zavzpomínat na postní předvelikonoční období, ale i na tradice přímo v období velikonoc - pečení jidášků, mazanců, barvení vajec, mrskačku atd. Obyvatelé pak mohli ochutnat čerstvě upečené jidáše od paní Lipenské.
Publikováno 2.5.2013 14:58
Druhé úterý v únoru se v domově konalo masopustní posezení. Obyvatelům naše paní kuchařky usmažily koblížby a k dobré náladě hrál pan Jiří Moliš. Posezení se vydařilo, došlo i na tanec.
Publikováno 7.3.2013 17:52
V úterý 12. února se v domově konala bohoslužba Církve starokatolické. Při bohoslužbě sloužil obyvatelům mši svatou pan farář Václav Pavlosek. Ke konci bohoslužby udělil pan farář obyvatelům popelec na znamení pokání.
Publikováno 7.3.2013 17:38